Tipy a triky na úsporu energií
Nejvyšší položkou v nákladech na energie v domácnosti je vytápění. Další v řadě jsou náklady na ohřev vody a také na provoz elektrospotřebičů. Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou ušetřit na výdajích za vaši domácnost a také možnosti účasti na aukcích energií, jejichž prostřednictvím můžete získat lepší ceny energií (odkazy na aukce a srovnávače cen naleznete na konci článku).
Spotřebiče v domácnosti
Mezi domácí spotřebiče s největší spotřebou energie rozhodně patří lednička a pračka. U těchto i jiných spotřebičů je třeba brát v úvahu stáří a energetický typ spotřebiče. Většinou platí, že čím starší je to model, tím více energie spotřebuje. Pokud tedy vlastníte lednici starší třeba deseti let, neváhejte s nákupem nové. Také moderní pračky spotřebují na jeden prací cyklus mnohem méně energie, než podobné spotřebiče před deseti a více lety.
Energetické štítky spotřebičů
Pokud se rozhodnete pořídit nový elektrický spotřebič do domácnosti, při nákupu by vás měl kromě ceny zajímat hlavně jeho energetický štítek. Ten popisuje provozní spotřebu energie, účinnost a také hlučnost. V ČR tento štítek najdete na pračkách, sušičkách, elektrických troubách, chladničkách, myčkách i klimatizačních jednotkách. Nejúspornější a nejefektivnější elektrospotřebiče jsou označeny A+, A++ a A+++. U větších spotřebičů se dnes už nevyrábějí nižší kategorie než B.
Vypínejte spotřebiče
Ve většině domácností najdete televizor, počítač nebo wifi router. Uživatelé je často vypnou, ale ponechají v zásuvce. Spotřebiče ve stand-by režimu však odebírají proud stále. Tato nevyžádaná spotřeba je sice minimální, ale při dlouhodobém odběru a větším množství takových spotřebičů už zvyšuje účet za elektřinu. Vypínání elektrických přístrojů ze zásuvek se tedy doporučuje kdykoliv přístroj vypínáte nebo třeba odjíždíte na dovolenou. V takovém případě je ideální odpojit i taková zařízení jako je lednice (samozřejmě pokud je prázdná a odmrazená).
Snižte náklady díky novému jističi nebo jiné sazbě
Snížením velikosti hlavního jističe můžete dosáhnout úspor nákladů. Pokud tedy vaše spotřeba elektřiny není velká, zvažte zda vám nepostačí jistič s nižší kapacitou a tedy i nižšími poplatky. Další cestou k úsporám financí je změna distribuční sazby. Ta se doporučuje po změnách v odběru proudu (například při navýšení spotřeby). Cena výměny hlavního jističe se pohybuje v řádu stokorun a částka se vám vrátí během prvního roku. Samotnou výměnu jističe ale může provádět jen odborník. Ten také musí zkontrolovat, zda velikost jističe odpovídá příkonu všech spotřebičů v domácnosti. S odborníkem také můžete zkonzultovat možnou změnu sazby elektřiny.
Modernizace osvětlení
Nemalé peníze doslova propálíte na osvětlení. Jeho modernizace nejčastěji obnáší výměnu stávajícího osvětlení za LED světelný zdroj, který je levnější, odolnější vůči nešetrnému zacházení a v neposlední řadě má také mnohem delší životnost. LED žárovky spotřebují zhruba sedmkrát méně elektrické energie než běžné žárovky. Například 60W žárovka spotřebuje při svícení 4 hodiny denně skoro 90 kWh ročně. Srovnatelná LED žárovka pak pouhých 13 kWh. Ročně tato LED žárovka ušetří elektřinu za téměř 360 Kč.
Zde uvádíme webové stránky, kde si můžete porovnat ceny dodavatelů energií:
https://www.usetreno.cz/energie/
http://www.aukcni-centrum.cz/
http://www.aukce-energii.cz/