Přehled webů, video-kurzů a aplikací, zabívající se výukou jazyků

Proč se jazykové kurzy online stávají populární? Nejde jen o jazyky, ale obecně online vzdělávání získává na oblíbenosti především proto, že přináší mnoho výhod, které vám představíme a zároveň zde naleznete odkazy na nejpopulárnější aplikace a weby, které se výukou jazyků zabývají.

Výhody:

  • Úspora času - vzdělávat se online si může dovolit skutečně každý. Kurzy nezaberou tolik času jako docházkové lekce a můžete je absolvovat v každé volné chvíli. Pokud lekci nestihnete, jednoduše ji přerušíte a pokračujete třeba za hodinu.
  • Flexibilita - můžete se učit nejen kdykoliv, ale i odkudkoliv. Je jedno, jestli jste doma, na polední pauze v práci nebo na dovolené a je jedno, jestli je 7 ráno nebo 11 večer. Vše si uzpůsobíte podle svých potřeb.
  • Náklady - online vzdělávání je levnější než lekce, kde je zapotřebí fyzické přítomnosti lektora. Nemysleme si ale, že náklady jsou na úkor kvality, protože lektor je schopen odvést vždy stejnou práci, jako kdyby byl na hodině přítomen.
  • Možnost opakování - také znáte ten pocit, že odejdete z hodiny angličtiny a jakmile zavřete dveře, nejste schopni si vybavit skoro nic, co vás lektor učil? To se vám u online kurzů nestane, protože pokud něco zapomenete nebo nepochopíte, můžete si u kvalitních online kurzů pustit každou lekci ze záznamu a opakovat si ji jak dlouho chcete.

Přesně díky těmto hlavním výhodám se jazyky může učit dnes opravdu každý.

Na co si dát pozor

Především je to výběr poskytovatele a online kurzu samotného. Kvalitně připravený online jazykový kurz by měl obsahovat jasný popis/seznam toho, co se v kurzu naučíte. Název může být totiž někdy zavádějící, proto si vždy pozorně přečtěte výukový plán nebo podrobný popis kurzu.

Důvěra v lektora. V popisu kurzu nesmí chybět lektor a ideálně nějaké reference nebo odkaz na jeho profil. Lektor by vám měl totiž sedět nejen jako lektor ale i jako osoba.

Zpětná vazba. Zaplatíte si za kurz a tím si vlastně koupíte jen videa bez další možnosti komunikace s lektorem nebo zpětné vazby. Odtud pak vzniká mýtus, že online kurzy nejsou tolik efektivní - skutečně, když budeme pouze sledovat videa, jedná se o pasivní výuku a není zde obsaženo celých 100% možností, jak získat a osvojit si vyučované znalosti. Kvalitní online kurz by měl obsahovat cvičení/testování probrané látky a nějakou diskuzní skupinu (například na facebooku), kde můžou studenti klást otázky přímo lektorovi kurzu nebo o nich diskutovat mezi sebou. 

Prectime.cz - výuka jazyků

Interaktivní kurz výuky jazyků je zaměřen tak, aby se student vyhnul zbytečným obratům, které nikdy nevyužije a byl schopen zvládnout daný jazyk již na 3 měsíce.

Jak vycvičit mozek

Skutečně ale stačí tři měsíce? Autoři slibují, že rozhodně ano. Opírají se totiž o moderní metody práce s pamětí a motivací, které se ve vědeckém světě ukazují jako možná budoucnost výuky. Základem všeho je tzv. Paretovo pravidlo, které v přeneseném slova smyslu říká, že stačí naučit se z daného jazyka 20 procent toho nejdůležitějšího, aby člověk dokázal využívat v podstatě vše, co potřebuje. Například základy gramatiky, které vám umožní jazyk používat, budete mít hotové za pouhé dvě hodiny.

Prectime.cz pracuje také s nejnovějšími poznatky v oblasti metalearningu. Lektoři se zaměřují i na správnou motivaci, krátké a pravidelné učení a samozřejmě na trénink mozku a paměti. Díky tomu se prý kdokoliv dokáže naučit až dvacet cizích slovíček denně a to během pouhých deseti minut.

Omyl má poučit

Autoři počítají přitom se selháním, jako se součástí vzdělávacího procesu s tím, že chybu je dobré udělat. Člověk připravený na selhání se nenechá odradit, ale naopak se z něho poučí. Je to opak toho, co se praktikuje ve škole. Tam se doslova dře gramatika, studenti jsou zahlceni spoustou pravidel, zaseknou se a nikdy se nedostanou do fáze znalosti v praxi použít. Navíc jsou za chyby tvrdě trestáni.

Jak na to?

Co přesně tedy budete po třech měsících s projektem prectime.cz umět? Až 600 slovíček z daného jazyka, znalost základní gramatiky a mozek schopný velmi rychle doplňovat všechno ostatní, co potřebuje.

https://prectime.cz/

https://www.youtube.com/watch?v=_-BK_6YBbT0

Landigo.cz - výuková aplikace

Landigo nevyužívá žádný převratně nový systém výuky, ale drží se osvědčeného způsobu založeného na příkladech, cvičeních a opakování. Výuce angličtiny můžete věnovat třeba jen pár minut denně, projít si několik cvičení, když máte zrovna chvilku času.

Ve webovém rozhraní služby Landigo si můžete vybrat počáteční úroveň své znalosti daného jazyka a pak se pustit do výuky slovíček nebo celých frází a složitější gramatické problematiky.

Výuka probíhá formou cvičení, ve kterých vždy doplňujete větu či frázi výběrem ze čtyř nabízených možností. Odpověď je okamžitě vyhodnocena a celá věta přeložena do češtiny. Úlohy, které vám činí problémy, si můžete uložit ke svému uživatelskému účtu a vracet se k nim. Aktuálně je v aplikaci Landigo pro angličtinu k dispozici 20 040 otázek, rozdělených do sedmi úrovní výchozí znalosti anglického jazyka. Po výběru úrovně jsou otázky dále členěny podle konkrétní problematiky (např. slovíčka, gramatika, konverzace, frázová slovesa, idiomy atd.). Rovněž se můžete zaměřit i na procvičování konkrétní tematiky, jako například nakupování, cestování, sport, počasí, vaření atd.

Cvičení můžete procházet i ve svém smartphonu nebo tabletu s Androidem a iOS, i když tedy Landigo nemá mobilní aplikaci. Je ale možné použít mobilní verzí webového rozhraní této výukové aplikace. Jedinou nevýhodou je, že při tréninku budete potřebovat připojení k internetu.

https://www.landigo.cz/

Zde uvádíme odkazy na video kanály na youtube, které jsme sami vyzkoušeli a jsou přínosné:

https://www.youtube.com/channel/UC05nQRet2yghSjF-p8NNHGw/videos

https://www.youtube.com/user/BBSobotka/videos?pbjreload=10

Některé výukové aplikace jsme vám již představili v předchozích článcích, zde jsou odkazy:


DUOLINGO - bezplatná aplikace pro výuku jazyků

http://www.dpsekce.cz/duolingo-bezplatna-aplikace-pro-vyuku-jazyku/

https://www.youtube.com/user/duolingo/featuredEDOO.EU - výuka jazyků po telefonu

http://www.dpsekce.cz/edoo-eu-vyuka-jazyku-po-telefonu/