Jak najít práci prostřednictvím LinkedIn

21.11.2018

Máte profil na LinkedInu? Pokud nikoliv, nastal čas si jej vytvořit. Proč je dobré profil mít? Je to vaše osobní vizitka na internetu, váš profesní životopis, který představuje základní profesní prezentaci pro online svět. Stále více personalistů pečlivě zkoumá online stopu každého, koho si má pozvat na interview nebo k výběrovému řízení.

Proč si udělat svůj profil právě na LinkedInu?

LN je celosvětově rozšířená profesionální síť, kde lze vytvořit a vystavit svůj životopis a napojit své kolegy, nadřízené i známé do své "sítě". Zadáte-li do vyhledávače své jméno a máte-li profil na LN, bude ve výsledcích vyhledávání velice často na prvním místě.

Jak najít práci prostřednictvím LinkedIn?

Vaším cílem je dostat svůj profil do výsledků vyhledávání personalistů při obsazování vámi poptávané pozice a zaujmout je natolik, aby profil zobrazili.

Co musíte mít a musí být vidět na první pohled?

Summary (shrnutí) je vhodné si dát úplně nahoru a napsat tam své životní shrnutí a přidat specialities. Tady je příklad dobrého shrnutí: "Online Marketing Manager s 12letou praxí, zaměřený na CSR a B2C komunikaci, 7 let praxe pro bankovní společnost, práce na projektech krizové komunikace, nastavení metodiky interní komunikace". Jsou zde dobrá klíčová slova pro vyhledávání a zároveň rychlá informace o vaší praxi a důvody, proč vás mají kontaktovat. Přemýšlejte jako ten, kdo vás hledá, dávejte klíčová slova, která zaujmou a vám pomůžou najít vysněnou práci.

Můžete se inspirovat ostatními, podívat se na profily všech, kteří působí ve stejné branži, a co se vám bude líbit, to použít. Pokud takto projdete 10-20 profilů a z každého vezmete jednu dobrou věc, máte velkou příležitost udělat svůj profil nejlepší ve vaší přímé konkurenci. Přidejte si skills, což jsou vaše znalosti. Nově LN nabízí možnost endorsments, což je potvrzení, že danou schopnost opravdu máte.

Premium profil

Pokud aktivně hledáte práci, nebojte se investovat cca 700 Kč za premium profil, jenž nabízí několik přínosů, například možnost vidět u nabídek pozic mzdu. Hodně pomoci vám může seznam klíčových slov, dle kterých vás měl někdo zobrazené ve vyhledávání. Zjistíte tím, jak upravit svůj životopis, aby mířil přesně. Pokud vás někdo hledá jako IT specialistu a vy chcete působit jako marketing manager, tak je vhodné klíčová slova IT a specialista ze svého profilu odstranit. V rámci placeného profilu máte možnost si zobrazit ve svém profilu ikonku, že hledáte práci, která je vidět na výpisu vyhledávání. Zároveň můžete aktivovat tzv. OpenLink Network, což znamená, že vám může kdokoliv poslat zprávu, aniž by za to musel platit. Standardně je to zpoplatněná služba, a když vy sami chcete poslat zprávu komukoliv, tak máte v základní verzi k dispozici pět zpráv, které můžete poslat. Tyto zprávy mají garantovanou odpověď, a pokud vám někdo neodpoví, je vám přičtený kredit za zprávu zpět.

Další z možností jsou tzv. introductions, které umožňují dát si do své sítě kohokoliv z druhé úrovně přes člověka z kontaktů na první úrovni. Je to funkce "nechat" se představit svému kontaktu na druhé úrovni.

Výhody premium účtu tím nekončí. Jelikož je pro LN důležité, abyste veškeré vymoženosti placeného účtu využili, nabízí webminář, kde se můžete podívat, jak svůj profil vylepšit a zároveň jak využít výhod placeného programu.

Placený profil přináší také možnost vidět historicky, kdo, kdy, z jakého oboru a které země si zobrazil váš profil, a přidat se do skupiny job seeker premium, kde si lidé hledající práci vyměňují své zkušenosti.