Jak správně napsat životopis

Životopis je vaše vizitka. Potencionální zaměstnavatel, nebo jeho asistenti vás vyberou, nebo také nikoliv, právě podle toho, jaký bude váš životopis. Uvedeme vám několik jednoduchých rad, co se svým životopisem udělat, abyste měli šanci uspět. A mimo jiné i zjistíte, které portály umožňují vytvoření životopisu on-line.


Vytvoření životopisu krok za krokem:

1. Osobní údaje

Napište jméno a příjmení, kontaktní adresu, telefonické spojení, e-mail.

Je zvykem uvádět rovněž datum narození, případně národnost, pokud je jiná než česká. Tyto údaje jsou ale nepovinné.

Do hlavičky životopisu můžete vložit fotografii. Nejvhodnější fotografie bude ta, která působí neutrálně a nijak vyzývavě. Pro tento účel nic nezkazíte klasickou portrétovou fotkou.

2. Pracovní zkušenosti

Tato část CV je jednou z nejdůležitějších. Pracovní zkušenosti seřaďte chronologicky od nejnovějších po nejstarší.

U všech zkušeností vypište název zaměstnavatele a název pracovní pozice, kterou jste zastávali. U jednotlivých pozic napište měsíc a rok nástupu a odchodu.

Popište svou činnost na každé pozici: za co jste zodpovídali, co patřilo k vašim běžným i zvláštním úkolům, jakých výsledků jste dosáhli.

CV bude působit mnohem lépe, pokud uvedete konkrétní údaje, například počet lidí v týmu, který jste vedli, dosažený obrat z vašeho prodeje, počet získaných zákazníků, procenta zvýšení zisku...

3. Vzdělání

Uveďte nejvyšší dosažené vzdělání. Základní školu nepište.

Jak v CV popsat studium: název školy, obor studia, získaný titul, rok dokončení.

Poté vypište ostatní absolvované formy studia (kurzy a školení). Uveďte název instituce, která vzdělávání organizovala, dobu trvání a zda studium bylo zakončeno zkouškou.

Pokud jste ještě na škole, uveďte předpokládanou dobu jejího zakončení.

4. Další znalosti a dovednosti

V této části shrňte vaše dovednosti a znalosti: jazykové, počítačové, ale i jiné. Můžete zmínit také některé osobnostní charakteristiky. Vyberte to, co by se vašemu potenciálnímu zaměstnavateli mohlo zdát přínosné (například řidičský průkaz).

Vyjmenujte další výrazné pracovní úspěchy, zahraniční stáže nebo konference, kterých jste se zúčastnili, vědecké práce nebo publikační činnosti, různá ocenění, ale i svá hobby, pokud usoudíte, že by mohly personalistu zaujmout.


Životopis si můžete sestavit rychle a pohodlně on-line

Pomocí on-line formuláře, který vám usnadní cestu, si během krátké doby vytvoříte profesionální životopis. V té chvíli vám odpadne obrovská starost s hledáním typických výrazů "jak na životopis" či "jak napsat CV", jelikož jej prostě a jednoduše pouze vyplníte a o nic dalšího se nemusíte starat.

Hledáte-li profesionální a elegantní vzor profesního životopisu, pak si můžete vybrat jednu z již hotových moderních šablon. Jednoduše a rychle tak sestavíte vaše CV. Mimo jiné zjistíte, jak má být správně formulovaný motivační dopis. Zde uvádíme několik serverů, které toto umožňují:

https://www.zivotopisonline.cz/

https://www.profesia.cz/

https://www.jobdnes.cz/

http://www.pohovor.cz/