Brigády - užitečné tipy a možnosti



Brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů a nejen jich. Nějaký ten přivýdělek ke studiu či zaměstnání, nebo při mateřské dovolené je čím dál tím rozšířenější a žádanější. Přinášíme přehled nejoblíbenějších brigád.

1) Venčení psů

Rozmáhá se hlavně na sídlištích, kde je jeden člověk schopen "obsloužit" více domácností a venčit třeba tři psy najednou. Nabídka často převyšuje poptávku, inzeráty je snazší hledat (a umisťovat) na domovních nástěnkách, na internetu lehce zapadnou.

Je dobré majiteli psa přinést nějaké reference, které doloží vaše předchozí zkušenosti se zvířaty. Ještě před tím, než se psem vyrazíte do parku, se s majiteli domluvte na tom, jakým způsobem zvíře vychovávají, co smí a co ne. Za venčení psa dostávají brigádníci většinou stokorunu za hodinu.

2) Doučování

Většinou se poptává doučování látky ze základní školy, na které stačí osvěžit už dávno nabyté znalosti. Velký zájem je o doučování angličtiny a dalších cizích jazyků. Mnoho mladých lidí má za sebou pobyt v zahraničí a školské učivo tak zvládnou i s konverzací.

Poměrně nově se objevuje poptávka po doučování češtiny pro cizince, ti, kdo nabízejí konverzační hodiny českého jazyka, si proto klienty najdou. Stejně tak i doučovatelé matematiky či chemie, jimiž nezřídka bývají vysokoškolští studenti právě těchto oborů.

Soukromé doučování je většinou pohodlnější než docházet na jazykové (konverzační nebo doučovací) kurzy. Cena za hodinu je obvykle dvě stě korun.

3) Hlídání dětí

Zvláště ve větších městech bývá často problém sehnat pro děti po škole nějaké hlídání, pokud třeba kroužek nebo družina končí dříve, než se rodiče vracejí z práce. V tu chvíli nastupují studentky, které dítě vyzvednou, odvedou domů, připraví mu svačinu a třeba s ním udělají úkoly. Jindy rodiče vyžadují jen doprovod potomka na kroužek nebo ze školy k babičce.

Za hlídání dětí si studentky obvykle účtují kolem sta korun za hodinu, což je méně, než by žádaly hlídací agentury. Je vhodné přinést zájemcům o hlídání nějaké reference, a tím udělat hned při prvním setkání dobrý dojem.

4) Vlastnoruční výrobky

Na stránkách typu Fler.cz se dá najít snad všechno, ručně vyráběnévýrobky od náušnic a náramků přes kabelky, bytový textil a keramiku po společenské šaty a módu obecně, ceny se pohybují od desítek korun po několik tisícovek.

Drtivou většinu nabízeného zboží totiž tvoří drobnosti typu šperků či háčkovaných šál, které nelze prodávat za vysoké ceny, i když jsou originální a precizně vyrobené. Navíc je potřeba investovat do materiálu (korálky, látka, FIMO hmota) a strávit výrobou nějaký čas.

5) YouTube & spol.

Mladí lidé se natáčejí třeba při hraní populárních počítačových her, při běžných denních činnostech, při líčení nebo česání. A toto video, řádně okomentované, někdy i s hudbou v pozadí, umístí na internet, nejčastěji na YouTube.com, a vydělávají díky reklamě před nahrávkou.

Není potřeba moc, většina vlogerů, jak se jim říká (spojení slov video a blog/bloger), používá webkameru či digitální fotoaparát s možností nahrávání videa. Je jasné, že diváky si spíše najde kvalitní video, ale i to se v dnešní době dá natočit s minimem nákladů s běžně dostupnou elektronikou. Internet se jen hemží nahrávkami o líčení a oblékání, většina má přídomek tutorial. Nejslavnější vlogeři a vlogerky mají i miliony příznivců, na to pak slyší známé firmy, které jim zadarmo dají své výrobky a zajistí si tak propagaci. I v polních podmínkách s tisícovkou příznivců se dá vydělat vlogováním pár stovek měsíčně. Potřeba je odvaha a nápad.

6) Roznášení letáků

Výhodou této práce je, že si ji sami časově naplánujete. Pro někoho může býti nepříjemné to, že musíte vyrazit za každého počasí. Nicméně práce je to relativně nenáročná. Co se týče ohodnocení, tak je to různé, někde máte hodinovou sazbu (50,- - 100,- Kč/hod) a někde je mzda určena měsíčním tarifem (cca 4.000,- Kč).

Největšími distributory jsou:

Media Servis: http://www.mediaservis.cz/

Česká pošta: http://cpost.jobs.cz/detail/?id=G2-1245656841-aden_brand0&rps=186#fms=1

Česká distribuční: http://www.distribucni.cz/

7) Sběr bylin

Sběrač rostlin nepotřebuje žádnou speciální kvalifikaci. Stačí, když zná danou rostlinu a umí ji zpracovat. Sběrny obvykle vyhlašují, co sbírají a za kolik, ceny se během sezony nemění.

Výkupní cena bylin, bylinek (orientační cena za kilogram byliny)

• bez černý, plod: 65-75 Kč

• citron, kůra: 50-55 Kč

• divizna velkokvětá, květ: 280-300 Kč

• heřmánek lékařský, květ: 100-180 Kč

• hloh obecný, plod: 30-40 Kč

• hluchavka, květ: 500-1 000 Kč

• jeřáb černý (aronie), plod: 80 Kč

• jetel červený, květ: 150-200 Kč

• lnice květel, nať: 150 Kč

• mateřídouška obecná, nať: 75-80 Kč

• měsíček lékařský, květ: 80-130 Kč

• pomeranč, kůra: 14-18 Kč

• řebříček obecný, nať s květem: 25-35 Kč

• sedmikráska chudobka, květ: 180-240 Kč

• pampeliška (smetanka), kořen: 50-80 Kč

• třezalka tečkovaná, nať: 35-40 Kč

• tužebník jilmový, nať: 35-40 Kč